Koncepcja urbanistyczna programowego zagospodarowania Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej
Jeden z wewnętrznych parków dąbrowy górniczej o powierzchni kilkunastu hektarów, położony we wschodniej części miasta. Obecnie poza centralną częścią stanowiącą miejsce wypoczynku dla pobliskich mieszkańców – park silnie zaniedbany i zaśmiecony. Oddzielenie od miasta kolejową estakadą towarową (od południa i wschodu), rzeką Czarną Przemszą (od zachodu),wewnętrzny brak funkcji oraz powstawanie nowych atrakcji na terenie zagłębia i okolic powoduje powolny rozkład tego terenu na mniejsze niezależne jednostki, które wewnętrznie tylko szkodzą samemu parkowi. Z powodu ww. problemów – zielona powoli staję się opuszczoną miejską wyspą.
zrodził się w dość prosty sposób. środowiskowy wywiad,trochę zdjęć,parę szkiców i analiz,kilka godzin nad deską i w końcu długo wyczekiwana idea – projekt zagospodarowania parku na ogólnomiejski funpark rekreacyjno – kulturowy.
A czemu nie! Dużo zieleni, możliwość reaktywacji starych wewnętrznych funkcji w parku i możliwość asymilacji terenów otaczających – sprzyjają powstaniu takiej idei. Istnieje duże zapotrzebowanie mieszkańców miasta na nowe funkcje (od kulturalnych aż do rekreacyjnych).
Ideą tego projektu jest wskazanie możliwości adaptacji jak i rozwoju obszaru zielonej.Skala terenu i uwarunkowania zewnętrzne wymagają potraktowania parku w sposób jednoznaczny z podziałem na pewne etapy czy procesy zagospodarowania. Searching projektu a-e ukazuje różne kierunki poszukiwań poprzez tworzenie stref rozwoju aż do wewnętrznych jąder krystalizacji funkcji, które poprzez wymieszalność i wariacje mają wyznaczać ośrodki rozwoju parku. Próba kompleksowego zdefiniowania obszaru zielonej jest właśnie koncepcją ogólnomiejskiego funparku – przyjaznego ludziom.
Architekt: Rafał Lipiński
Koncepcja zagospodarowanie Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej
Konkurs architektoniczny:
2002 - II wyróżnienie