środa, 16 Grudzień, 2015 | Autor:

cats

źródło: http://www.twojezaglebie.pl/

Czy nazwa Wielofunkcyjne Centrum Sportowe coś państwu mówi? Niestety jest ona już nieaktualna… Władze Sosnowca mają nową koncepcję na nazwę dla planowanej inwestycji dotyczącej budowy kompleksu sportowego w Sosnowcu. Od teraz brzmi ona:  Zagłębiowski Park Sportowy w Sosnowcu. Czyżby magistrat chciał poprzez ten zabieg nadać planowanej inwestycji rangę nie tylko lokalną, ale wręcz regionalną? Ale o jakiej inwestycji mowa? Wróćmy może kilka miesięcy wstecz i przypomnijmy od czego cała sprawa sie zaczęła… Początkowo nowo wybrane władze miasta wspominały o chęci budowy nowego stadionu miejskiego w miejscu starego Stadionu Ludowego. Z czasem idea ta zaczęła się rozrastać również o budowę sali widowiskowo-sportowej. Przez pewien czas była nawet mowa o możliwość wzniesienia takiej sali w kooperacji z Będzinem, na granicy obydwu miast. Po pewnym czasie pojawił się kolejny pomysł na rozszerzenie oferty o lodowisko i stworzenie kompleksu sportowego. Coraz częściej zaczęto też przebąkiwać o nowej, rzekomo lepszej lokalizacji dla takiego założenia, na jaką wytypowano Górkę Środulską… Jak wygląda dalszy rozwój wydarzeń?

Władze miejskie podjęły decyzję o zorganizowaniu konkursu na stworzenie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu sportowego zlokalizowanego w sąsiedztwie Górki Środulskiej.  Konkurs jest obecnie przeprowadzany pod przewodnictwem śląskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. W szranki postanowiło stanąć 32 uczestników, z których do udziału  zostało dopuszczonych 30. Wśród nich znalazły się nie tylko polskie, ale również zagraniczne pracownice projektowe. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na takie biura projektowe jak JSK Architekci Sp. z o.o. (autorzy m.in. Stadionu Narodowego w Warszawie, Stadionu Legii Warszawa oraz Stadionu Miejskiego we Wrocławiu) czy Riegler Riewe Architekten ZT-GesmbH (autorzy m.in. Muzeum Śląskiego w Katowicach). Pełną listę zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych uczestników konkursu znajdą państwo pod zakładką Lista Uczestników TUTAJ. Do II etapu zostało wytypowanych 5 pracowni. Natomiast na przełomie bieżącego i przyszłego roku powinniśmy poznać wyniki, które nie muszą być jednak ostatecznym rozstrzygnięciem.  Zwycięska pracownia otrzyma nagrodę w wysokości 20 tysięcy zł oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Pozostali finaliści otrzymają po 10 tysięcy zł gratyfikacji.

Co ma ostatecznie wejść w skład opracowywanego kompleksu? Są to przede wszystkim trzy obiekty:

  • stadion piłkarski o pojemności 12 tysięcy widzów z możliwością rozbudowy do 15 tysięcy miejsc
  • hala widowiskowo-sportowa o pojemności 3 tysięcy widzów
  • lodowisko z jedną taflą o pojemności 2,5 tysiąca widzów

ikona duża

źródło: http://www.sarp.katowice.pl/

Jakie wymagania odnośnie do wspomnianych obiektów zapisano w regulaminie przeprowadzanego  konkursu? W przypadku stadionu, płyta boiska ma mieć wymiary 105×68 m, powierzchnie przestrzeni komercyjnej mają wynosić od 2000 do 2800 m2, natomiast ilość punktów gastronomicznych ma się wahać od 6 do 10. Projekt powinien również przewidywać restaurację, salę konferencyjną o powierzchni ok. 240 m2, lożę VIP (10×20 m2 z możliwością łączenia w lożę super VIP 40 m2), skyboxy dla ok. 100 osób, a także 10 stanowisk komentatorskich dla dziennikarzy oraz 2 niezależne studia telewizyjne. W regulaminie wyraźnie zaakcentowano, że projektowany stadion ma być przystosowany do realizacji innych, również poza sportowych imprez masowych, jak np. koncerty. Hala widowiskowo-sportowa ma móc gościć rozgrywki koszykówki, siatkówki oraz piłki ręcznej, tak o randze krajowej jak i międzynarodowej (europejskie puchary). W hali mają być przewidziane m.in. 2-3 punkty gastronomiczne, 4 miejsca komentatorskie dla dziennikarzy, studio telewizyjne, a także loża VIP dla  50 osób. W przypadku lodowiska, parametry odnośnie do m.in. ilości punktów gastronomicznych etc. mają być podobne, jak w przypadku hali widowiskowo-sportowej. Projektanci mają również przewidzieć w jednym z powyższych obiektów miejsce na Zagłębiowską Galerię Sportu o powierzchni ok. 1000 m2. Ma to być nowoczesna multimedialna wystawa, która ma upamiętniać  osoby i wydarzenia sportowe regionu.

Szacowany koszt całej inwestycji to ok. 150 mln zł, z czego stadion ma pochłonąć ok. 100 mln zł, a  hala widowisko-sportowa ok. 20mln zł. W I etapie prac mają zostać zrealizowane właśnie te dwa obiekty, ponieważ w przypadku lodowiska miasto ma otrzymać dofinansowanie z ministerstwa. Po rozstrzygnięciu konkursu, zwycięska pracownia powinna do końca 2016 roku wykonać wymaganą dokumentację projektową, której koszt szacowany jest na ok. 3 mln zł. Na 2017 rok magistrat planuje rozpoczęcie prac budowlanych, które powinny trwać ok. 2 lata.

Zanim jednak zostanie wbita pierwsza łopata na placu budowy przy Górce Środulskiej, miasto planuje przeprowadzić konsultacje społeczne w sprawie całej inwestycji. Wspomniano nawet o powołaniu Gminnego Zespołu Konsultacyjnego, w skład którego mieliby wejść przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz mieszkańców miasta. Mieszkańcy powinni uzyskać możliwość wypowiedzenia się na temat omawianej inwestycji, zaraz po zaprezentowaniu zwycięskiej koncepcji, już na początku przyszłego roku… Na tą chwilę tyle informacji w tym temacie. Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

 

 

Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Możesz napisać komentarz, lecz pingi są wyłączone.
Loading Comments…
more
Allowed HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <blockquote> <code> <em> <strong>