piątek, 19 Sierpień, 2016 | Autor:

Najciekawsze i najważniejsze informacje dotyczące architektury i urbanistyki miasta Sosnowiec z ostatnich tygodni.

 

Nowe życie dawnego Pałacu Ślubów?

Miasto postanowiło sprzedać budynek dawnego Pałacu Ślubów (przez pewien okres Galerii Extravagance) prywatnemu podmiotowi. Do przetargu stanęło 8 firm, z których każda miała poza ceną zaprezentować również swoją koncepcję na przyszłe wykorzystanie i zagospodarowanie wspomnianego obiektu. Inwestorzy wycenili obiekt na kwoty od 400 do ponad 600 tys. zł. Budynek został ostatecznie sprzedany, w drugim przetargu, za 618 tys. zł. Miasto nie zaprezentowało żadnej z wizji inwestorów na wykorzystanie omawianego obiektu, nawet tej zwycięskiej. Świadczy to zapewne o tym, że wygrała po prostu najwyższa oferta bez względu na koncepcję przyszłego zagospodarowania nieruchomości. Obecnie trwają w obiekcie prace remontowo-budowlane zlecone przez nowego właściciela. Rozebrany został parter budynku, pozostawiono jedynie słupy konstrukcyjne podpierające piętro. Prawdopodobnie wyremontowana zostanie elewacja i taras przed obiektem. W lakonicznej informacji udzielonej przez magistrat możemy dowiedzieć się, że do obiektu powróci funkcja galerii sztuki. W ciągu dnia ma być on przeznaczony do promocji kultury poprzez organizowane cyklicznie wystawy młodych artystów, natomiast wieczorami pomieszczenia dawnego Pałacu Ślubów mają pełnić funkcje sal bankietowych i przestrzeni dla imprez kulturalnych.

Pod poniższym linkiem: http://www.architekt.sosnowiec.pl/blog/?p=762 znajdą państwo wizję jednego z inwestorów, startujących w przetargu, na zagospodarowanie omawianego budynku. Nie jest to jednak wizja zwycięska.

 

Centrum – (małe) zmiany…

Dalszym przeobrażeniom ulegają skwery w sąsiedztwie Urzędu Miasta. Po modernizacji zieleni wzdłuż ulicy 3-ego Maja w pobliżu Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza, przyszła pora na odnowienie skweru na Alei Zwycięstwa w pobliżu jednej z sosnowieckich Biedronek. Poza wymianą nawierzchni ulicy i chodników, powstają tutaj również nowe miejsca postojowe, a cały skwer ma stać się zieloną przestrzenią obsadzoną trawą i zielenią dekoracyjną. Ma on służyć okolicznym mieszkańcom jako miejsce wypoczynku tak aktywnego (np. pilates na świeżym powietrzu), jak i pasywnego (np. możliwość piknikowania na trawniku).

Przebudowie uległ również skwer u zbiegu ulic Warszawskiej i Piłsudskiego, w sąsiedztwie Centrum Handlowego Plaza. Poza zmianą układu miejsc parkingowych stworzono tutaj kolejną zieloną przestrzeń dla mieszkańców. Przez trawiastą powierzchnię, obsadzoną jałowcami i innymi ozdobnymi roślinami, przebiega alejka z ławkami. Centralnym elementem skweru jest akcent plastyczny w postaci 4-tonowej kotwicy, która przywędrowała do Sosnowca jako dar od nadmorskiego miasta partnerskiego – Dziwnowa. Podarunkiem od Sosnowca są natomiast dwa wagoniki z kopalni Kazimierz-Juliusz , które staną na skwerach w Dziwnowie.

kotwica wyborcza.pl

Oficjalne otwarcie skweru (źródło: http://wyborcza.pl/)

(Niewielkie) przeobrażenia centrum miasta dotyczą jednak nie tylko urbanistyki. Obecnie trwają prace nad przebudową narożnej kamienicy u zbiegu ulic Modrzejowskiej i Małachowskiego. Docelowo jej funkcja z mieszkaniowej ma zostać przekształcona w funkcję usługową – lokale gastronomiczne oraz biura co-workingowe. Wyremontowana zostanie również elewacja obiektu, która ma nawiązywać do sąsiednich odnowionych budynków. Wyburzeniu ma natomiast ulec kamienica przy ulicy Szklarnianej. W jej miejscu ma powstać nowy budynek częściowo nawiązujący wyglądem do istniejącego (3 kondygnacje), ale z podkreśloną nadbudową (2 kondygnacje). Nowy budynek ma być krótszy od istniejącego, przez co ulica Dekerta zyska niewielką nową przestrzeń publiczną. Miasto przewiduje w nowoprojektowanym obiekcie funkcje mieszkaniowe jedynie w ograniczonym zakresie. Budynek ma mieścić przede wszystkim centrum technologiczne.

kamienica1

Wizualizacja kamienicy u zbiegu ulicy Modrzejowskiej i Małachowskiego (źródło: http://twojezaglebie.pl/)

kamienica2

Wizualizacja kamienicy przy ul. Szklarnianej (źródło: http://twojezaglebie.pl/)

 

Pożegnanie

Kilkukrotne próby sprzedaży tzw. Szkieletora, czyli niedoszłej siedziby Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu nie powiodły się. Władze uczelni, za zgodą Ministra Skarbu Państwa, podjęły decyzję o wyburzeniu obiektu, licząc na to, że po oczyszczeniu działki z 14-kondygnacyjnego budynku, łatwiej będzie znaleźć nabywcę na nieruchomość. Firma, której zlecono wyburzenie budynku ma 120 dni na wykonanie zadania. Prace ruszyły pod koniec lipca.

Z krajobrazu Sosnowca zniknęły już natomiast trzy inne obiekty. Pierwszym z nich jest Hotel Aria przy ulicy Kresowej, którego działka zostanie najprawdopodobniej wykorzystana pod funkcje produkcyjne i usługowe. Drugim i trzecim, z rozebranych obiektów, są natomiast budynki dworcowe w Kazimierzu Górniczym i na Dańdówce.

 

Nowe szaty oświaty

Magistrat podjął decyzję o modernizacji dwóch sosnowieckich przedszkoli. Chce na ten cel przeznaczyć ok. 4,7mln zł. Przebudowie, rozbudowie i termomodernizacji ma zostać poddane Przedszkole Miejskie nr 20 przy ulicy Śliwki i Przedszkole Miejskie nr 47 przy ul. Piłsudskiego. Łącznie obie placówki mają zyskać dodatkowe 75 miejsc dla dzieci (pierwsze – 50, drugie – 25). Przedszkole nr 20 docelowo ma być mocno przeszklone oraz ma zyskać szklarnię na dachu i brakującą do tej pory salę ćwiczeń. Ponadto wyróżniać się będzie skarpą, na której dzieci będą mogły w zimie zjeżdżać na sankach. Z kolei przedszkole przy ulicy Piłsudskiego zyska ścieżkę rekreacyjno-rowerową  i nowy plac zabaw. Obiekt zostanie również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przedszkole20

Wizualizacja Przedszkola Miejskiego nr 20 (źródło: http://twojezaglebie.pl/)

Przedszkole47

Wizualizacja Przedszkola Miejskiego nr 47 (źródło: http://twojezaglebie.pl/)

Metamorfozę przejdzie również 11 innych placówek oświaty w Sosnowcu. Miasto chce przeznaczyć na ich termomodernizację ok. 23mln zł. A oto lista wspomnianych obiektów:

 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 z Oddziałem Rehabilitacji i Integracji, Przedszkole Miejskie Nr 43, Sosnowiec ul. Bohaterów Monte Cassino 46 – 3,7 mln zł.
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7, Sosnowiec ul. Gwiezdna 2 – 2,5 mln zł.
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 (Szkoła Podstawowa nr 40, Przedszkole Miejskie Nr 45, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej), Sosnowiec ul. Kisielewskiego – 3,5 mln zł.
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6, Sosnowiec ul. Starzyńskiego 41 – 1,7 mln zł.
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12, Sosnowiec ul. Jasieńskiego 2a – 1,9 mln zł.
 • Szkoła Podstawowa nr 39, Sosnowiec ul. Lubelska 51 – 2,1 mln zł.
 • Gimnazjum Publiczne nr 7, Sosnowiec ul. Białostocka 17 – 2,4 mln zł.
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 15, Sosnowiec ul. Zillingera 1 – 2,6 mln zł.
 • Szkoła Podstawowa nr 9, Sosnowiec ul. Braci Mieroszewskich 54 – 1,6 mln zł.
 • Przedszkole Miejskie nr 14 Sosnowiec ul. Maliny 25 – 700 tys. zł.
 • Przedszkole Miejskie nr 38, Sosnowiec ul. Krzywoustego 6 – 600 tys. zł.

 

Nowości w zakresie terenów zieleni i rekreacji

W bieżącym roku ukończono drugi etap inwestycji, której zamierzeniem jest stworzenie ogrodu polisensorycznego w Parku Harcerskim przy Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Innymi słowy, ogród polisensoryczny to miejsce wielozmysłowego doświadczania świata, które ma wywoływać przewidziane wrażenia i uczucia. Swoim oddziaływaniem ogród polisensoryczny obejmuje wszystkie zmysły: wzrok, smak, węch, słuch, dotyk. Poprzez bliski kontakt z przyrodą dzieci mają doświadczać nowe bodźce i obcować z nimi. W pierwszej fazie realizacji inwestycji powstał plac zabaw, padok dla kuców z pobliskiej szkoły oraz różnorodne labirynty roślinne. W drugiej fazie zbudowano alejki, okręgi ruchowe dla dzieci w wieku 9-14 lat oraz hipodrom, czyli ścieżkę przeszkód, na której dzieci mogą ćwiczyć z kucami. Ciekawym elementem dodanym na tym etapie realizacji inwestycji jest tzw. węchowisko. Jest to miejsce obsadzone drzewami wiśni japońskiej amanogawa i krzewami głogu porzeczkowego. Rośliny te mają podczas okresu kwitnienia dostarczać dzieciom bodźców wizualnych oraz węchowych. Stymulację narządu węchu mają również wspomóc stworzone ogrody ziołowe. Trzecim etapem, będącym w fazie projektowej, jest montaż oświetlenia, ogrodzenia i monitoringu oraz stworzenie kolejnych kół aktywności, tym razem będą to koła ruchowe dla starszych dzieci. Nie jest to jednak koniec planów dotyczących tego miejsca. Ogród polisensoryczny ma być stale rozbudowywany i możliwe, że w niedalekiej przyszłości pojawią się tutaj również urządzenia do koordynacji wzrokowo-ruchowej, wieża linowa, koło szumiących traw czy też tzw. Domki Skrzatów, które mają być pracowniami do kolejnych rodzajów terapii.

źródło: http://fakt.pl/

Zrewitalizowany i zmodernizowany teren zieleni zostanie również oddany do użytku w niedalekiej przyszłości w Kazimierzu Górniczym. Mowa o budowanym obecnie ogrodzie jordanowskim w parku im. Jacka Kuronia. Ogród ma zostać podzielony na kilka stref: dla małych, dla średnich i dla dużych dzieci. Pierwsza z nich ma mieć bajkowy charakter i być placem zabaw z huśtawkami, ważkami, bujakami, piaskownicami. W jej pobliżu ma równiez znaleźć się miejsce z urządzeniami muzycznymi. W drugiej strefie, dla średnich dzieci, mają zostać zamontowane m.in. urządzenia na sprężynach, ruchoma lina, symulator deskorolki oraz rodeo. W strefie dla dużych dzieci będziemy mogli natomiast znaleźć linarium oraz szeroką zjeżdżalnię na specjalnie ukształtowanym pagórku. W ogrodzie znajdzie się również strefa ogólnej rekreacji z równoważniami, słupkami do slalomu, przeszkodami do przeskoków, drabinkami, a także strefa wypoczynku, w której zostaną zamontowane stoły z siedziskami. Kolejnym wydzielonym miejscem w ogrodzie ma być strefa dla starszych użytkowników – strefa fitness z siłownią zewnętrzną. Pomiędzy strefami ma pojawić się fontanna z wodotryskami, a całe założenie otaczać ma nienaruszony, a wręcz wzbogacony, drzewostan parku. Ogród jordanowski ma zajmować powierzchnie ok. 13 tys. m2, a koszt ealizacji inwestycji ma wynieść ok. 3mln zł.

źródło: http://twojezaglebie.pl/

 

Ekstrakrótko

83% mieszkańców biorących udział w konsultacjach społecznych w sprawie budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego opowiedziało się za realizacją inwestycji. Frekwencja nie była zbyt wysoka. Łącznie oddano 5580 głosów, z których 290 było nieważnych. Konsultacje odbywały się za pośrednictwem ankiet dostarczonych do wszystkich gospodarstw domowych w Sosnowcu. Mieszkańcy mieli odpowiedzieć twierdząco lub przecząco na pytanie: „Czy Twoim zdaniem powinien powstać Zagłębiowski Park Sportowy?”

Magistrat podjął decyzję o zrewitalizowaniu 22 bloków mieszkalnych w dzielnicy Juliusz. Koszt termomodernizacji ma wynieść ok. 7mln zł i ma objąć swoim zasięgiem budynki przy ulicy Czołgistów 4, 4a, 4b, Komandosów 2, 5, 7, Obrońców Westerplatte 2a, 4a, 6a, 8a, Saperów 2, 4, 5, 5a,7, 9, 11, 13 oraz Spadochroniarzy 3, 6, 7, 10.

Obecnie trwają prace remontowe w należącej do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej willi z 1925 roku przy ul. Żytniej 8. Docelowo mają powstać tutaj wysokiej klasy pomieszczenia biurowe i usługowe. Ponadto poza odrestaurowaniem elewacji obiektu planowane jest również nowe zagospodarowanie otoczenia obiektu.

Żytnia8 dziennik zachodni.pl

Wizualizacja odrestaurowanej elewacji willi przy ulicy Żytniej 8 (źródło: http://dziennikzachodni.pl/)

Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Możesz napisać komentarz, lecz pingi są wyłączone.
Loading Comments…
more
Allowed HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <blockquote> <code> <em> <strong>