środa, 20 Kwiecień, 2016 | Autor:

Pewnie paru naszych czytelników słyszało o tym, że miasto jakiś czas temu ogłosiło przetarg na sprzedaż nieruchomości zabudowanej położonej w Sosnowcu przy ulicy 3 – go Maja 39.

pałac

Po kilku nieudanych próbach znalezienia chętnego na zakup nieruchomości zabudowanej, miasto zdecydowało się na znaczące obniżenie ceny za nieruchomość do kwoty 389 523 tys. zł aby zachęcić potencjalnych kupców do startu w przetargu. Dodatkowym warunkiem startu w przetargu było opracowanie przez uczestnika koncepcji zagospodarowania nieruchomości zabudowanej w formie graficznej i opisowej, która miała być opracowana na udostępnionym podkładzie mapowym w skali 1:500. Jako, że cena za nieruchomość okazała się finalnie bardzo atrakcyjna, do przetargu zgłosiło się 8 chętnych. Kryterium wyboru najkorzystniejszej ofert miała być zaoferowana cena oraz przygotowana koncepcja. Początkowo wydawało mi się, że jest to całkiem ciekawy pomysł na sprzedaż nieruchomości biorąc pod uwagę, że nie zostanie ona sprzedana pierwszej lepszej osobie, tylko osobie, która “faktycznie” będzie miała pomysł na uratowanie tego ginącego w tkance miejskiej miasta Sosnowca obiektu. Jednak rzeczywistość okazała się inna i miasto z tego co udało mi się ustalić, postawiło przede wszystkim na cenę obiektu i wybrało najbardziej lukratywną pod względem finansów – ofertę za 618 020 tys. zł. Nie znam dokładnie szczegółów wyboru najkorzystniejszej oferty i nie widziałem również zwycięskiej koncepcji. Ja w każdym razie jestem bardzo ciekawy na co oprócz ceny, postawiły władze Sosnowca. Miejmy nadzieję, że wkrótce magistrat zaprezentuje zwycięski pomysł.

Jako, że jeden z oferentów poprosił Nas o przygotowanie właśnie takiej koncepcji (a przetarg został rozstrzygnięty z dniem 11.04.2016 r. na korzyść innego podmiotu), postanowiliśmy zaprezentować nasz pomysł na adaptację tego budynku. Na opracowanie koncepcji mieliśmy zaledwie kilka dni, a mottem przewodnim które nam przyświecało, była jak najmniejsza ingerencja w modernistyczną strukturę budynku, stąd postanowiliśmy istniejący budynek “opakować na nowo” – tak aby zwrócić ponownie uwagę mieszkańców Sosnowca na zapomniany obiekt. Nie chcieliśmy także wprowadzać żadnej obcej funkcji, więc postawiliśmy na utworzenie w tym miejscu Galerii Ślubów.

GALERIA ŚLUBÓW CZYLI DOKŁADNIE CO?

To przede wszystkim pomysł na przywrócenie dawnej świetności budynkowi, który przez lata pełnił funkcję Pałacu Ślubów, a później był miejscem gdzie była prezentowana sztuka. To zespolenie dawnych, już zapomnianych dusz – miłości i sztuki – czyli Galerii Ślubów. Budynek ten zawsze był ważnym punktem na mapie życia mieszkańców Sosnowca, stąd zrodził się pomysł na adaptację istniejącej struktury pod funkcje, która ma szansę przywrócić dawny blask i uwagę zapomnianego w tkance miejskiej budynku.

Galeria_1

PROPONOWANY PROGRAM DLA BUDYNKU:

 • planowanie ślubu i wesela krok po kroku
 • doradztwo finansowe przy organizacji wesel
 • konsultant ślubny
 • moda ślubna
 • ślubne stylizacje
 • dekoracje ślubne
 • salon piękności ślubnej
 • biżuteria ślubna
 • organizacja przyjęć weselnych
 • studio fotograficzno – filmowe
 • gastronomia
 • cukiernictwo weselne
 • powierzchnie handlowe pod wynajem

I na koniec prezentacja naszej skromnej koncepcji.

Miejmy nadzieję, że w tym miejscu powstanie naprawdę coś ciekawego i budynek odzyska swój zapomniany blask.

Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Możesz napisać komentarz, lecz pingi są wyłączone.
Loading Comments…
more
Allowed HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <blockquote> <code> <em> <strong>