wtorek, 18 Październik, 2016 | Autor:

Na łamach naszego bloga wypowiadaliśmy się już w kwestii projektów typowych: http://www.architekt.sosnowiec.pl/blog/?p=819. Tym razem pora wziąć pod lupę drugą grupę projektów. Czym charakteryzują się projekty indywidualne? Jakie są ich pozytywy? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym tekście.

Po pierwsze, główne cechy projektu indywidualnego to – jak sama nazwa wskazuje – indywidualizm, nieszablonowość, nowatorskość. W tym typie dokumentacji główny nacisk projektantów kładziony jest na indywidualne podejście do tematu, stworzenie rozwiązania pod konkretnego inwestora i pod konkretną lokalizację. Stąd też mamy tutaj do czynienia z dwiema głównymi płaszczyznami indywidualizmu takiego projektu:

  1. Jednostkowe odniesienie się do lokalizacji nowej zabudowy. Pod tym punktem kryje się analiza lokalizacji projektowanego obiektu przed przystąpieniem do właściwego procesu projektowego. Po wizji lokalnej na działce budowlanej architekt uzyskuje informacje o kierunkach świata, aktualnym drzewostanie i zacienieniu, ukształtowaniu terenu, umiejscowieniu dojazdu do nieruchomości itp. Te czynniki dają mu wskazówki jak i gdzie ukształtować rozmieszczenie poszczególnych bloków funkcjonalnych obiektu oraz jego bryłę, aby jak najefektowniej wykorzystać zastaną lokalizację. Poza tym architekt zapoznaje się z uzyskaną decyzją o warunkach zabudowy lub wypisie i wyrysie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które to dają mu kolejne wytyczne projektowe – jaką nasz dom powinien mieć m.in. powierzchnię zabudowy, wysokość czy geometrię i kąty dachu. Projektanci uzyskując te dane wejściowe projektują obiekt, który zgodny jest ze wspomnianymi przepisami prawa miejscowego, dzięki czemu wpisuje się on w otoczenie, a poza tym projektują dom doskonale wykorzystujący działkę budowlaną i zapewniający komfort zamieszkiwania danej lokalizacji. W projekcie indywidualnym dom jest zaprojektowany, a właściwie dopasowany, do działki budowlanej i wszelkich jej cech.

 Model

Jako doskonały przykład dopasowania budynku do działki, jakie jest możliwe tylko w projekcie indywidualnym (projekt typowy to rozwiązanie na konkretną, jedyną przewidzianą, zazwyczaj nieproblematyczną i idealną sytuacje lokalizacyjną), prezentujemy powyższy projekt. Na wspomnianym zagospodarowaniu widzimy budynek, którego bryła i bloki funkcjonalne zostały ukształtowane (poza wytycznymi prawa miejscowego i sugestiami inwestora) przede wszystkim przez zastane warunki panujące na działce budowlane tj. :

  • spadek terenu od drogi dojazdowej w głąb działki – wniosek: usytuowanie budynku w przednim fragmencie nieruchomości, aby obiekt nie był zlokalizowany poniżej drogi
  • aktualne zadrzewienie i spowodowane nim zacienienie – wniosek: ukształtowanie bryły budynku pozwalające maksymalnie uniknąć stref zacienionych działki oraz usytuowanie go pozwalające zachować przeważającą część istniejących drzew i krzewów, a także uformowanie układu funkcjonalnego zapewniającego aneksowi dziennemu i pokojom/sypialniom widok na ogród
  • kierunki świata – wniosek: ukształtowanie układu funkcjonalnego pozwalającego odpowiednio doświetlić aneks dzienny oraz pokoje/sypialnie (od zachodu i południa), a także unikać nadmiernego nasłonecznienia w takich pomieszczeniach jak np. kuchnia, pomieszczenia gospodarcze, garaż (od wschodu)
  1. Jednostkowe odniesienie się do potrzeb inwestora. Decydując się na wykonanie projektu indywidualnego inwestor nie musi zastanawiać się jakie pomieszczenia i ich powiązania proponowane w internetowych projektach (czyt. koncepcjach) typowych najbardziej mu odpowiadają, czy też które z nich są najbliższe jego oczekiwaniom. W tym wypadku inwestor sam przedstawia program funkcjonalny swojego wymarzonego domu i na podstawie tych wytycznych projektant kreuje budynek, który w 100% spełnia oczekiwania zleceniodawcy. Każdy z nas ma inne potrzeby i oczekiwania. Projekty typowe przewidują tylko standardowe rozwiązania, próżno, więc szukać w nich np. domu z siłownią, małym domowym kompleksem SPA czy garażem na 4 auta. To samo tyczy się estetyki budynku – jedni wolą domy o estetyce tradycyjnej, inni nowoczesnej, a jeszcze inni poszukują czegoś pośrodku tych dwóch trendów. “Typówki” skupiają sie przede wszystkim na domach o tradycyjnym – wręcz dworkowym – wyrazie, ponieważ starają się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, przez których właśnie taki rodzaj architektury jest hołubiony w naszym kraju. Projekt indywidualny daje inwestorowi nieograniczone możliwości i pozwala na stworzenie unikalnego domu zgodnego z jego oczekiwaniami.

 

Jak bardzo różnią sie potrzeby różnych ludzi co do swojego wymarzonego lokum i jak zróżnicowane mogą być efekty współpracy projektanta i inwestora prezentują poniższe trzy przykłady. Każdy z tych domów jest zaprojektowany z myślą o 4-osobowej rodzinie, ale jakże każdy z nich jest inny i na inne oczekiwania odpowiada.

 

Dom nr1

przyklad1popr

Model

Dom nr2

przyklad3popr

Model

Dom nr3

przyklad2popr

Model

Poniżej zamieszczamy tabelę obrazującą różnice pomiędzy zaprezentowanymi 3 domami:

tabelka

 

Druga cecha projektu indywidualnego to wniosek sam nasuwający się z poprzedniego punktu. Inwestor aktywnie uczestniczy w procesie projektowym. Decyduje on o każdym aspekcie projektowanego obiektu – nie tylko o programie funkcjonalnym, ale również o bryle i ogólnie rozumianym wyrazie budynku, o doborze materiałów wykończeniowych czy też o typie zastosowanej konstrukcji, a co za tym idzie podejmuje on decyzje o kosztach budowy domu. Inwestor nie jest jedynie nabywcą produktu, który skazany jest na dostosowanie swoich potrzeb do typowych projektów i ich standardowych rozwiązań. Dzięki jego aktywnemu udziałowi w projektowaniu, powstały w wyniku współpracy z projektantem dom jest dla inwestora i jego rodziny jak garnitur skrojony na miarę.

 

Po trzecie, projekt indywidualny jest gotowym produktem, niewymagającym żadnych dalszych prac projektowych i dodatkowych nakładów finansowych. Decydując się na ten typ dokumentacji na samym początku znamy całkowite koszty, które będziemy musieli ponieść. To prawda, że cena projektu typowego jest niższa niż indywidualnego, jednak po doliczeniu kosztów koniecznej adaptacji projektu typowego oraz nieuniknionych wszelkich jego przeróbek i poprawek, koszty obu dokumentacji stają się zbliżone.

 

Po czwarte i ostatnie, projekt indywidualny jest przemyślany i dopracowany pod każdym względem, a co za tym idzie – praktycznie eliminuje błędy mogące generować dodatkowe koszty podczas budowy domu. Jest ekonomiczniejszy w realizacji od projektu typowego, który z racji bardzo pobieżnego opracowania wymaga często improwizacji i dużej dowolności w pracach ekipy budowlanej podczas jego urzeczywistniania. Klient inwestując w projekt indywidualny decyduje natomiast o tym jak dokładnie jego dom będzie wykonany – jaką będzie posiadał konstrukcję, materiały wykończeniowe itd. Inwestor decyduje tym samym jakie koszty poniesie podczas wznoszenia domu – stąd też projektuje przy pomocy architekta obiekt na miarę swojego portfela.

 

Podsumowując: iluzorycznie drożej, ale zdecydowanie lepiej. Budowa domu to inwestycja na całe życie. Czy warto oszczędzać kilka tysięcy na “instrukcji” na podstawie, której wzniesiemy dom za kilkaset tysięcy…?

Możesz śledzić komentarze do tego wątku poprzez subskrypcję RSS 2.0. Możesz napisać komentarz, lecz pingi są wyłączone.
Loading Comments…
more
Allowed HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <blockquote> <code> <em> <strong>